Najlepsza hodowla Pudli w Polsce – wybór hodowli

Poszukiwanie najlepszej hodowli Pudli w Polsce zarówno dużych jak i miniaturowych, czy toy to poważna sprawa, która wymaga zdobycia solidnej dawki informacji. Nie łatwo znaleźć potwierdzoną hodowlę, a nielegalnie działający hodowcy wciąż spędzają sen z powiek tym uczciwym i zaufanym. Pomimo nagłaśniania problemu, ciągle można znaleźć pseudohodowle, gdzie szczeniaki są źle traktowane i gdzie nie liczy się ich dobro, lecz „łatwy pieniądz”.

Przed zakupem szczeniaka Pudla najlepszym wyborem jest zdobycie cennej wiedzy od członków związku kynologicznego. Wiele wskazówek można również uzyskać od właścicieli Pudli, którzy zakup szczeniaka mają już za sobą i z pewnością ułatwią nam proces szukania sprawdzonej hodowli Pudla w Polsce.

Cenne wskazówki przy wyborze najlepszej hodowli rasy Pudel

Jak rozpoznać dobrego hodowcę i na co zwracać uwagę? Przede wszystkim – zadawajmy pytania, dobry hodowca bez wątpienia rozwieje każdą naszą wątpliwość; doradzi i będzie wykazywał inicjatywę w ważnych kwestiach związanych z procesem zakupu szczeniaka.

O co powinniśmy zapytać hodowcę? Na pewno zwróćmy uwagę, czy Pudle posiadają metryki urodzenia. Istotna jest również odpowiednia socjalizacja szczeniąt. Co więcej, warto zapytać o rodziców szczeniaka – licencje hodowlane rodziców to bardzo istotna kwestia. Nie powinna nam też umknąć wiedza o badaniach i szczepieniach, jakie przeszedł piesek. Zwłaszcza jeśli chodzi o schorzenia charakterystyczne dla rasy Pudel.

Zanim zajmiemy się ustaleniami związanymi z umową sprzedaży, a szczeniak pojedzie z nami do domu, zwierzę musi przejść przegląd miotu, który wykonuje wyłącznie profesjonalista kynologiczny. Istotne kwestie z tym związane powinny się znaleźć w metryce urodzenia szczeniaka.

Zobacz też

Związki i organizacje w Polsce, w których znajdziesz hodowle Pudla

Pierwszą organizacją, o której należy wspomnieć jest FCI. Ta nadrzędna organizacja łącząca jako członków lub partnerów związki kynologiczne na całym świecie. FCI ma swoją siedzibę w Belgii, natomiast w Polsce jej przedstawicielem jest ZKwP.

Co kryje się pod skrótem ZKwP? To Związek Kynologiczny w Polsce, czyli prężnie działająca organizacja z długimi tradycjami. Związek ma na celu troskę o właściwy wygląd rasowych psów, a także o ich zdrowie; zwłaszcza jeśli chodzi o zapobieganie genetycznym schorzeniom. Członkowie ZKwP sprawują nadzór nad hodowcami Pudli, aby chów psów odbywał się w sposób prawidłowy i zgodny z najwyższymi standardami. Związek jest też organizatorem wystaw psów rasowych oraz wszelkich przeglądów i konkursów, jak również dba o rozpowszechnianie wiedzy o rasie. 

Według obowiązującej ustawy regulującej zasady ochrony zwierząt, sprzedaż rasowych psów jest możliwa jedynie w obrębie specjalnych organizacji; więc Związek Kynologiczny w Polsce jest jedną z wielu działających legalnie organizacji, które zajmują się hodowlą i rozmnażaniem psów rasowych posiadających legalne rodowody.

Jak rozpoznać dobrą hodowlę psa Pudel?

Jeśli pierwszy raz mamy do czynienia z zakupem szczeniaka rasy Pudel na pewno stoimy przed trudnym wyborem dobre hodowli. Po czym rozpoznać, że trafiliśmy na tę właściwą? Po pierwsze, zwróćmy uwagę na cenę pieska – jeśli będzie zbyt niska, to powinno wzbudzić naszą czujność, ponieważ koszty hodowli nie należą do najniższych. Ponadto, warto przed dokonaniem zakupu obejrzeć miot, a profesjonalni hodowcy zazwyczaj dokonują prezentacji szczeniąt. Kolejną istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na obecność matki piesków. To ważne, gdy chcemy mieć pewność, że nasz Pudel należy do matki wskazanej w rodowodzie. Co więcej, właściciel hodowli powinien zaznajomić nas z metryką, a także z książeczką zdrowia i omówić zawarte w niej wpisy i ważne informacje. 

Szczeniak pudla miniaturowego

Postaw na sprawdzoną hodowlę rasy Pudel

Sprowadzona hodowla Pudla nie powinna oferować na sprzedaż kilku czy kilkunastu ras; najlepszym standardem jest posiadanie w ofercie nie więcej niż trzech różnych ras. Hodowca, który skupia się na rozmnażaniu jednej rasy i dobrze ją zna to dobry znak. Taka praktyka pozwala na osiągnięcie jak najlepszej kondycji zdrowotnej szczeniąt. Absolutnie wykluczone jest nabywanie psów w bardzo szybki sposób, często w miejscach pokątnych, niezwiązanych z hodowlą. Właściwa droga zakupu powinna rozpocząć się na rozmowie z potencjalnym nabywcą, poprzez prezentację szczeniąt i omówienie warunków sprzedaży. Na podpisaniu stosownej umowy skończywszy. Warto również zadbać o możliwość konsultacji z hodowcą już po zakupie, co z pewnością pomoże nam w często trudnej aklimatyzacji szczeniaka w nowym miejscu. 

Pudel – cena szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w FCI

Jeśli chcemy być posiadaczem psa rasy pudel z rejestrowanej hodowli ZKwP będącej polskim przedstawicielem FCI, to musimy się liczyć ze sporym wydatkiem. Koszty piesków z najlepszych hodowli wahają się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto nie powinniśmy sugerować się internetowymi ogłoszeniami o sprzedaży za 400 czy 600 złotych. Na tak wysoką cenę szczeniaka ma wpływ wiele czynników.

Prowadzenie hodowli rasy Pudel to duże wyzwanie. Hodowca powinien posiadać dogłębną wiedzę i stale się szkolić, co pochłania masę czasu oraz środków finansowych. Zakup rasowej suki, która będzie obdarzona najlepszym zdrowiem i wysokimi kwalifikacjami hodowlanymi; rejestracja w np. w Związku Kynologicznym w Polsce podlegającym FCI również nie są szybkimi i prostymi zadaniami. Nie zapominajmy również o nakładach na jak najlepsze żywienie przyszłej matki miotu, gdyż wpływa to na jej zdolności rozrodcze.

Pozostałe koszta związane z hodowlą pudli

Kolejnym dużym kosztem są weryfikujące badania genetyczne, które dużo mówią o stanie zdrowia suki. Aby posiadać pełne uprawnienia hodowcy trzeba również zdobywać wysoką punktację podczas specjalnych wystaw. Po tym czasochłonnym i wymagającym wiele wysiłku procesie przychodzi dopiero czas na poszukiwanie właściwego reproduktora. Suka spodziewająca się potomstwa również pochłania czas hodowcy i duże koszty. Podobnie jak pojawiające się szczeniaki potrzebujące opieki, zabiegów pielęgnacyjnych oraz szczepień i licznych przeglądów zdrowotnych. 

Jak widać cena za Pudla może i nie jest mała, ale w pełni uzasadniona, czasem i kosztami, jakie musi ponieść hodowca, aby psy były w dobrym zdrowiu, odbyły odpowiednią socjalizację i miały otoczenie pełne miłości i troski. 

Wybór najlepszej hodowli Pudli

Wybór najlepszej i sprawdzonej hodowli Pudla ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego szczeniaka, jego zdrowia oraz ogólnej kondycji. Postawmy na certyfikowanego hodowcę, a skutki tej decyzji będą procentować. Często ograniczamy się do poszukiwania hodowli w naszym otoczeniu, ale nie musi tak być – warto szukać w całej Polsce i dowiadywać się o najlepszych organizacjach w oddziałach ZKwP. Swoje poszukiwania warto rozpocząć od przeglądania stron internetowych i rozmów z posiadaczami pudla, którzy na pewno pomogą nam w procesie wyboru dobrych hodowców.

Dodaj komentarz