Opieka i pielęgnacja Pudla – jak opiekować się psem?

Jak bardzo wymagający w opiece jest Pudel? Rasa charakteryzuje się posiadaniem włosów zamiast sierści, w związku z czym duża ilość zabiegów pielęgnacyjnych jest związana właśnie z nimi. Nie zapominajmy jednak również o tym, że opieka nad psem wymaga czasu i wielu poświęceń; żeby stworzyć Pudlowi właściwe środowisko, dbać o jego zdrowie, rozwój i prawidłowe żywienie. 

Jakie cechy posiadają psy rasy Pudel? To bardzo przyjacielskie osobniki, lubią aktywność i towarzystwo ludzi, posiadają niezwykle rozwinięty zmysł węchu i uwielbiają wodę. Psy tej rasy dawniej były wykorzystywane przez myśliwych do polowań na dzikie ptactwo. Natomiast w dzisiejszych czasach Pudel to głownie pies do towarzystwa, bywa też wykorzystywany jako pies w dogoterapii. Do tego typu zadań częściej wykorzystywane są pudle miniaturowe, lub toy, niżeli duże.

Jeśli jesteś właścicielem Pudla lub zastanawiasz się nad zakupem psa tej rasy, koniecznie przeczytaj artykuł, aby poznać zasady opieki nad pupilem, jego pielęgnacji i socjalizacji. 

Opieka i warunki bytowe Pudla

Psy rasy Pudel powinny mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu, zwłaszcza jeśli chodzi o aktywność w wodzie. Pudel uwielbia być w ruchu, więc jego właściciel musi liczyć się z częstymi spacerami. Idealnym miejscem dla tej rasy jest duża przestrzeń przydomowego ogrodu.

Z uwagi na swoją uniwersalność Pudle świetnie aklimatyzują się również w mieszkaniach. Musimy natomiast pamiętać, że konieczne będzie znalezienie ujścia dla ogromnej energii jaką posiada pudel. Do codziennych spacerów należy wówczas dodać inną aktywność, aby pies mógł się wybiegać. W innym wypadku musimy liczyć się z widocznymi oznakami niezadowolenia u czworonoga.

Odpowiednia dawka codziennego ruchu chroni naszego psa przed chorobami natury psychicznej jak nerwice, lęki. Natomiast nas od ewentualnych zniszczeń w domu.

Zobacz też

Karmienie psa Pudel

Dieta psa rasy Pudel powinna zawierać dużą dawkę białek, witamin i minerałów. Odpowiednie żywienie psa ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju oraz zapobiega chorobom, które mogą wystąpić w przyszłości. Posiłki należy odpowiednio bilansować, a porcje muszą uwzględniać ilość aktywności psa.

Pudel zwłaszcza duże stosunkowo szybko nabierają wagi w młodym wieku. Trzeba więc uważać, aby nie przekarmić psiaka, gdyż jego szkielet rośnie stopniowo i może nie być wystarczający do utrzymania dodatkowych kilogramów. Co często skutkuje chorobami stawów i otłuszczenia organów wewnętrznych.

Dieta bogata w białko oraz dawkę witamin i błonnika podawana psu w racjonalnych ilościach i podzielona na odpowiednie porcje będzie zawsze dobrym rozwiązaniem. Nie można przekarmiać psa i trzeba być ostrożnym z podawaniem dodatkowych przekąsek z kalorycznymi składami. 

Zabiegi pielęgnacyjne Pudla

Obok odpowiedniego żywienia naszego psa, równie duże znaczenie mają wykonywane regularnie czynności pielęgnacyjne i higieniczne. Najczęściej wykonywanym zabiegiem powinno być wyczesywanie włosów psa. Ponieważ włos rośnie nieustannie, warto też skorzystać z oferty psich salonów urody, zwłaszcza z usług psich fryzjerów. Następną ważną kwestią jest dbałość o oczy i uszy Pudla; aby zapobiegać stanom zapalnym w ich obrębie konieczne jest pilnowanie ich czystości. Warto tak samo zadbać o zęby psa i zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego. 

Zobacz również

Pielęgnacja zdrowia psychicznego i fizycznego Pudla

Każdy właściciel Pudla powinien pamiętać o konieczności przeszkolenia psa. Treningi posłuszeństwa oraz nauka podstawowych komend znacznie ułatwią nam życie z psem, a psu zapewnią rozwój. Pudle są psami, które uwielbiają wykonywać zadania oraz aktywnie spędzać czas. Potrzebują dużo wyzwań – warto połączyć to z codziennymi spacerami, aby pies mógł się wykazać, a przy okazji dobrze się bawić i spożytkować swoją energię. Dobrym rozwiązaniem są też specjalne zabawki rozwijające psi intelekt oraz zręczność. Poświęcenie psu uwagi i skupienia podczas nauki i treningów zaprocentują również zbudowaniem bliskiej więzi pomiędzy psem a właścicielem. 

Podsumowanie

Pudel wymaga socjalizacji oraz przyswojenia zasad i nauki już od pierwszych chwil spędzonych w naszym domu. Buduje to odpowiednią relację pomiędzy nim a domownikami i jest niezbędnym elementem wychowania czworonoga. Pies szybko przywiązuje się do swoich właścicieli i wymaga troski i czasu, zwłaszcza w początkowym etapie swojego rozwoju. Właściwa socjalizacja szczeniaka wpływa pozytywnie na całe dalsze życie psa. Właściciel jest dla Pudla przewodnikiem i musi go wszystkiego nauczyć. Wbrew powszechnym opiniom psy nie są od urodzenia odpowiednio ukształtowane i posiadają wrodzone predyspozycje – wszystko wymaga czasu i nauki. Podstawową wiedzę z zakresu wychowania psiaka można uzyskać już u hodowcy, od którego kupujemy szczeniaka Pudla

Dodaj komentarz