Szczeniak Pudla – wszystko co musisz wiedzieć o małym Pudlu

Decyzja o zakupie szczeniaka rasy Pudel, dużego, miniaturowego lub toy nigdy nie powinna być pochopna i podjęta w kilka chwil. Warto przed zakupem poznać charakterystykę rasy i zasady postępowania z małym Pudlem. Zamieszkanie z psem pod jednym dachem to poważna sprawa, które zmieni dotychczasowe życie wszystkich domowników. 

W jakim wieku najlepiej odebrać szczenię Pudla?

Szczeniaków nie powinno się odbierać z hodowli wcześniej niż po przekroczeniu ósmego tygodnia życia. Pudel nie może być wcześniej odebrany matce, gdyż może mieć to dla niego duże konsekwencje w całym późniejszym procesie rozwojowym. Szczeniak pudla w początkowej fazie życia musi nauczyć się schematów zachowań od swojej matki oraz rodzeństwa. 

Gdzie najlepiej kupić szczeniaka Pudla?

Jest kilka opcji na pozyskanie szczeniaka Pudla. W okolicznych schroniskach często można spotkań psiaki przypominające te rasowe, które czekają na adopcję i otwarte serce nowego właściciela. Jeśli jednak chcemy posiadać psa z hodowli, który będzie posiadał rodowód i będzie psem wystawowym, to musimy odnaleźć tę najlepszą i certyfikowaną; wówczas mamy pewność, że jest to pies posiadający cechy zewnętrzne i wewnętrzne charakterystyczne dla rasy Pudel. 

Zobacz też

Szczepienia szczeniaka

Już na początku naszej drogi z małym Pudlem musimy liczyć się z koniecznością częstych wizyt w gabinecie weterynarza. Musimy dopełnić wszelkich obowiązków związanych ze szczepieniami m.in. przeciwko wściekliźnie. Układ odpornościowy szczeniaka sam nie jest w stanie zmierzyć się z niektórymi chorobami, dlatego trzeba go w tym wspomóc. W okresie przebywania w hodowli pies powinien odbyć swoje pierwsze szczepienie. Jednak po zakupie powinniśmy odwiedzić weterynarza w celu wykonania odrobaczania oraz ustalenia dalszego przebiegu szczepień. 

Pielęgnacja małego Pudla

W jaki sposób odpowiednio zająć się higieną szczeniaka rasy Pudel? Psy te nie posiadają futra tylko włosy, które jak u ludzi nie przestają rosnąć. W związku z tym powinniśmy stale korzystać z usług fryzjera dla psów w celu mycia i strzyżenia włosów. W związku ze zmianami hormonalnymi mogą one wypadać, dlatego ważna jest dieta i odpowiednia suplementacja pupila.

Następną ważną kwestią jest obcinanie pazurków psa. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w specjalnie do tego celu stworzone cążki. Kolejno ważne jest przemywanie oczu oraz uszu i można wykonywać je namoczonymi wacikami. Pies początkowo posiada zęby mleczne, których nie trzeba szczególnie pielęgnować; natomiast już te stałe należy czyścić i zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego. 

Zobacz również

Socjalizacja szczeniaka Pudla

Oprócz dbania o zewnętrzne sprawy, niezwykle istotna jest też socjalizacja oraz wychowywanie czworonoga. Zadbajmy o to już od małego, gdyż od tego zależy dalszy rozwój jego psychiki, która kształtuje się najmocniej do czasu osiągnięcia szesnastego tygodnia życia. W tym okresie Pudel poznaje otaczający go świat, wszystko to, co jest dla niego nowe oraz schematy zachowań; oczywiście dbanie o rozwój psychiki psa powinno odbywać się również w dalszych latach jego życia. Pies, który nie odbył porządnej socjalizacji często przejawia niepokojące zachowania, a nawet bywa agresywny.    

Szkolenie szczeniaka Pudla

Ponadto, równie istotne jest odpowiednie szkolenie szczeniaka Pudla, które kształtuje jego charakter i rozwija psi intelekt. Jeśli tego nie zaniedbamy, to pies odwdzięczy się nam swoim zachowaniem oraz oddaniem. Takie szkolenie możne przeprowadzić właściciel bez wsparcia specjalisty. Jeśli jednak nie czuje się na siłach, to zawsze może skorzystać z usług trenerów i behawiorystów, którzy na co dzień zajmują się szkoleniem i treningami dla czworonogów. Do obowiązku właściciela należy również trening czystości, który jest kluczowy na początku naszego życia z psem. 

Żywienie szczeniaka Pudla

Kiedy mały Pudel zamieszka pod naszym dachem musimy zaopatrzyć się w pożywienie dla pupila i otoczyć go odpowiednią opieką. Warto postawić na najlepszą jakość i podawać psu odpowiednio zbilansowaną karmę. Wspomoże to jego prawidłowy rozwój i wpłynie na jakość jego życia, a także długość. Odpowiednie pożywienie musi zawierać źródło białka i tłuszczy, a także zbiór witamin i mikroelementów koniecznych w diecie małego pieska.

Pudel – cena szczeniaka

Jaki jest koszt, z którym musimy się liczyć chcąc być właścicielem Pudla? Jest to zależne od wielu czynników i ma na to wpływ hodowla, na jaką się zdecydujemy, zawsze będzie to najprawdopodobniej indywidualna wycena. Aktualnie ceny szczeniaka z rejestrowanej hodowli waha się od 3 000 zł do 7 000 złotych. Często na stronach internetowych znajdą się też dużo mniejsze ceny, ale tylko w profesjonalnej hodowli mamy pewność pochodzenia naszego szczeniaka. 

Dodaj komentarz