Jak dbać o zdrowie Pudla? Choroby występujące u Pudli

Pudel to jedna z popularniejszych ras w naszym kraju. Przyjacielski i łagodny psiak jest marzeniem wielu osób, które myślą o zakupie szczeniaka. Zobacz w jaki sposób otoczyć troską Pudla dużego, miniaturowego, a także toy, aby jak najdłużej pozostawał w dobrym zdrowiu.

Jak prawidłowo zadbać o zdrowie Pudla

Jak odpowiednio zadbać o zdrowie Pudla? Już od początku życia Pudla należy wdrożyć odpowiednie środki, gdyż właściwa opieka Pudla ma wpływ na jego dalszy rozwój i zdrowie. Socjalizacja z ludźmi, nie tylko z domowego otoczenia, oraz kontakt z ciałem psa z pewnością zmniejszy lęk przy wizytach u weterynarza, które powinny być nieodłącznym elementem dbania o zdrowie naszego pupila. Warto również zwracać baczną uwagę na wszelkie „znaki ostrzegawcze” – zmiany zachowania psa oraz zmiany na jego ciele powinny dać nam do myślenia. Pudle muszą mieć też systematycznie przycinane pazury oraz wyczesywane futro. Ponieważ włos tej rasy jest bardzo gęsty i często poskręcany na jego pielęgnację należy poświęcić sporo czasu, a kąpiel jest czasochłonna. Do kąpieli używajmy tylko specjalnych preparatów dla psów, które nie powodują nieprzyjemnych zmian na skórze. 

Zabiegi pielęgnacyjne

Regularnie należy zwracać uwagę na uszy, oczy i uzębienie Pudla. Dbanie o zęby jest niezbędne, żeby wyeliminować problemy spowodowane nadmiernym osadzaniem się kamienia na zębach i nieświeży oddech. Istnieje szereg sposobów – od specjalnych szczotek, żeli i past po preparaty w aerozolu czy nawet tabletki. 

Dla psów niebezpieczeństwem są także pasożyty, kleszcze i pchły, które mogą się pojawić w każdym momencie. W tym wypadku lepiej zapobiegać niż leczyć i warto zapytać w gabinecie weterynaryjnym o specjalne środki zaradcze takie jak tabletki lub stosowane zewnętrznie płyny oraz inne preparaty. 

Zobacz też

Rozwój psychoaktywny Pudla

Dla zdrowia psa konieczne są wspomniane zabiegi higieniczne, ale również zbawienny wpływ na kondycję psa ma odpowiednia ilość ruchu. Psy rasy Pudel chętnie przebywają na świeżym powietrzu i posiadają ogromną energię; rajem dla nich będzie duży ogród przy domu lub częste wyjścia na długie spacery, gdzie pies będzie mógł się wybiegać. Należy pamiętać, że psy tej rasy potrzebuję dużo aktywności fizycznej oraz kontaktu z człowiekiem. Jeśli właściciel nie będzie o to dbał, może to skutkować wystąpieniem przeróżnych komplikacji zdrowotnych u psa takich jak problemy ze stawami. 

Spacery to nie wszystko, należy pamiętać, że istnieją też dyscypliny sportowe, w których Pudel może spożytkować swoją energię – m.in. obedience, czyli trening posłuszeństwa zapewniający naukę i zabawę w jednym, agility, czyli tor przeszkód oraz dogtrekking będący formą aktywności zarówno dla właściciela, jak i dla psa. 

A co z rozwojem psychicznym psa? Obok aktywności na świeżym powietrzu wskazane jest dbanie o zabawy umysłowe dla naszego pupila. Pudle sprawdzą się w working testach łączących wiele elementów rozwijających psi intelekt oraz intuicję. 

Zobacz również

Choroby i zaburzenia rasy Pudel

Pudle to psy średniej budowy – oczywiście odmiana miniaturowa czy toy jest odpowiednio mniejsza. Żyją średnio 12-15 lat, ale zdarzają się również psy, które żyją dłużej. Rasa ta wymaga profilaktyki w zakresie szczepień ochronnych z uwagi na brak odporności na psie choroby wywołane przeróżnymi wirusami. 

Rasa Pudel posiada kilka charakterystycznych schorzeń i wad genetycznych, o których trzeba się dowiedzieć przez decyzją o zakupie szczeniaka.

Częstym schorzeniem zwłaszcza u Pudla dużego jest dysplazja, która powoduje nieprawidłowości w stawach. Tym samym doprowadzając do stanów zapalnych, niekomfortowego samopoczucia psa i problemów z poruszaniem się. Postępująca dysplazja może nawet skończyć się paraliżem. W przypadku problemów stawowych weterynarz dobiera odpowiednie leki, ale często jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne. Wystąpienie tego schorzenia może wystąpić przez zbyt dużą wagę psa oraz małą aktywność fizyczną na co dzień. 

Pudle często zapadają też na choroby narządu wzroku, które mogą znacznie zmniejszyć komfort ich życia. Wrodzoną wadą występującą u tej rasy może być postępujący zanik siatkówki (PRA), która może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Z pewnością nie powinno się rozmnażać psów z tą chorobą genetyczną.

Starzejące się pudle mogą doświadczać problemów z tarczycą. W miarę starzenia się organów wewnętrznych, mogą one powodować pewne niedobory witamin lub składników odżywczych przez co psy mogą mieć problemy z powrotem do zdrowia tak szybko jak młodsze psy.

Psy rasy Pudel rzadziej mogą cierpieć na skręt żołądka, wyjątkowo niebezpieczna przypadłość, która musi być szybko zdiagnozowana. Skręt żołądka może się pojawić w czasie zwiększonego wysiłku poprzedzającego posiłek lub występującego w niedługim czasie po jedzeniu.

Warto bacznie przyglądać się naszemu psiakowi i zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu i wyglądzie, aby w porę udać się do gabinetu weterynarza i nie przeoczyć groźnych schorzeń. Niektóre z wymienionych chorób wyeliminować może hodowca, dlatego warto rozważyć zakup szczeniaka ze sprawdzonej hodowli Pudli.

Dodaj komentarz